Ukrajina poslije pada Asada i povlačenja Putina iz Sirije

 

Ukrajina nakon pada Asada i povlačenjaPutina iz Sirije

Nedavni događaji u Siriji zapravo su nevjerojatni, najmanje čudni. Kakva brza pobjede i još brži poraz.

Nakon trinaest godina diktature Asada jr. njegov režim doslovce je nestao za trinaest i manje dana. Dinastija Asad , otac i sin, vladala je Sirijom duže od pedeset godina.  Pripadaju manjinskoj zajednici Alavita, jednoj šijitskoj grani islama. Rusi su vojno odavno u Siriji, još od doba SSSR-a i baza u Latakiji bila im je jedina na toplom moru, izvan Imperija. Čuvali su je kao oko u glavi.

Zadnjih desetak godina Rusija ga je držala na vlasti, tamo prije druge faze agresije na Ukrajinu imala žestoke „pokazne vježbe“ svoje vojske, wagnerovaca i dr.,  inducirala ogromni migrantski val prema Turskoj i Europi… Zajedno s Asadovom vojskom ( I Turcima) pobila je desetke tisuća civila i suparničkih vojnika diljem Sirije. Pored pomorske baze izgradili su i zrakoplovnu, obje jako važne za aktualnu rusku ulogu u Africi, posebno u frankofonskoj, i tamo harače wagnerovci ( Bez Prigožina koji je nakon pokušaja puča  letio helikopterom. Grješka, ali putovao ne putovao  isto bi mu se pisalo.)

Zatim u Crvenom moru i na Sredozemlju uopće. Uz to osiguravali su izravnu vezu ruskog saveznika Irana s Hezbolahom u Libanonu, što sada možda otpada. Čudno i s obzirom na barem prešutnu podršku Rusije upadu Hamasa u Izrael( na Putinov rođendan)a neki znalci tvrde i prikrivenu stvarnu, barem u početku( zamračivanje  izraelskog obrambenog štita?)  I sada ovo što se, pored sad nevažnog pada Asada, može smatrati porazom Rusije  globalno značajnog.

Kako će se situacija u Siriji dalje razvijati nejasno je, interesa je mnoštvo, ali nije nam tema. Posebno će biti važna uloga Turske u odnosu na Kurde čiji je zaštitnik Amerika, sad još u ozračju preuzimanja vlasti Donalda Trumpa u novom mandatu. Hoće li ih SAD ostaviti na tom cjedilu  marke „interes“? Ne bih se začudio, ne bi bili prvi saveznici koji bi tako prošli.

Zanimljivo je da SAD trenutno donekle, kao i Europa s njom, smatra bivše radikalne islamiste ( najvažnija pobjednička struja) prihvatljivim, oni se eto „umili“, skratili bradu, ali tu bih stao.


Uljepšavanje stvarnosti, foto Trn


Inače želim da se nade u novi, barem blaži, slobodniji  život tamošnjih naroda , pripadnika i različitih religija u budućnosti ostvare.

Brine me poraz ili „poraz“ Rusije u Siriji u odnosu na rusku agresiju na Ukrajinu i ove razne nacrte tamošnjeg , navodnog mira- od Trumpova obećanja kako će on zaustaviti rat za „24 sata“, dvostruko brže nego je admiral Domazet predviđao njegovo cjelokupno  trajanje pri čemu je isključio prvu fazu agresije i aneksiju Krima 2014., pa je do tada, do „početka“  „specopa“ agresija trajala osam godina. Dakle da je „Blitzkreig“  završio i po Lošinoj prvobitnoj „teoriji“, predviđanju, završio bi za osam godina plus, minus  koji  dan..

Brine me zbog činjenice što je  ruska agresija na Ukrajinu i europski rat, te zbog toga što značajno utječe na tzv. preslagivanje moći po Zemljici.

Što ako će Sirija biti darak Americi ( i Izraelu) a Rusima, onako odoka, po „sporazumu“  pola Ukrajine? Druga polovica bi se onda „ u miru“ dijelila uokolo. Dio pajdašu Orbanu , dio… Baš bi nastupila „narodna veselja“ od Karpata do Lisabona i od Atene do Osla.

Komandant Zoka tada ne bi morao „slati hrvatske vojnike u tuđi rat“. Rat bi im /nam došao doma, što bi on rekao „našoj kući“, a on bi mogao birati: hoće li biti gubernator, ako se tako „stvari poslože“, ili će sudjelovati. Što vi mislite? Kako bi odlučio?

Mato Dretvić Filakov.

Kratki kurs, "proksiji" u "našoj kući" (3)